Dagens köptips!

juni 2nd, 2010 § 0

Samtidigt som en av de största miljökatastroferna äger rum mitt framför ögonen på oss i den Mexikanska golfen, skriver börskrönikören Björn Wilke i Dagens Industri:

”Olyckan är en naturkatastrof av stora mått, men på börsen är det vinster som bedöms.”

Med detta råder Björn till köp av BP aktier, då han anser att de värderas för lågt efter att kraftigt falligt i samband med olyckan.
Du har rätt, Björn. Varför skall vi bry oss och tveka på att investera i företag bara för att de handlad dumdristigt, tullat på säkerheten, visat sig vara totalt okapabla till att hantera katastrofsituationer som troligtvis kommer påverka Atlantens ekosystem för oöverskådligframtid, undanhållit information och fakta om oljeläckagets utbredd och omfattning, hindrat journalister till att rapportera från området, hotar att utplåna all näringsverksamhet för lokala fiskare i regionen, finansierat Colombiansk millitär för att få hjälp att bevaka egna intressen, försöker utmåla sig själva som ett miljömedvetet bolag under mottot ”beyond petroleum” utan att överhuvudtaget satsa nämnvärt på just förnyelsebara energiformer, kontinuerligt åsidosatt säkerhetsregler vilket bl.a. orsakat denna senaste olycka och en explosion i ett raffinaderi i Texas som orsakade 15 människors död, satt i system för att konstant lobbying mot ökad reglering och ökade säkerhetsregler för utvinning och transport av olja etc, etc när vi lever i en tid där marknaden är religion och endast vinst är syfte?

Jag är starkt emot det ekonomiskasystem vi nu format, där mängden kapital får stå för hur viktig en produkt, företag eller person innehar är. Dock är det så i dagsläget att endast ekonomiska sanktioner mot incitament i samhället som handlat oetisk, har verkan.
BP är ett av dessa incitament.

Jag hoppas innerligt att du Björn Wilke, inte har mandat att överföra dina tankar och visioner om ogenomtänkt etik och moral till nästkommande generation och andra medmänniskor, för då är vår framtid som mänsklighet ett intet.

DN 1, 2

Spara / dela med dig
  • Facebook
  • Pusha
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Google
  • Live
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!

Tagged: ,

§ Leave a Reply

What's this?

You are currently reading Dagens köptips! at Hornstull & världen.

meta